PSYCHOLOG

Kiedy można zwrócić się do psychologa?

Wokół działalności psychologicznej narosło wiele mitów. Psycholog jawi się często jako ktoś otoczony aurą tajemnicy, kto potrafi zobaczyć problem nawet tam gdzie go nie ma i zawsze poda receptę na szczęście. To oczywiście nieprawda. Za to z pewnością psycholog jest osobą, która zawsze uważnie wysłucha, może pomóc w zrozumieniu oraz szukaniu rozwiązania zgłaszanego problemu. Do psychologa można wybrać się z problemami dnia codziennego lub tylko po poradę. Specjalista udziela pomocy zarówno małym dzieciom (nawet w wieku niemowlęcym), jak i dorosłym.

Pomoc psychologiczną można uzyskać m.in. w sytuacjach takich jak:

– Nieprawidłowy rozwój dziecka.

– Niepokojące zachowania dziecka – np. gdy nie wiemy dlaczego dziecko nie chce spać w łóżeczku, nie bawi się samo lub ciągle rzuca zabawkami. Także wtedy, kiedy staje się coraz bardziej krnąbrne, przeklina, zaczyna kłamać.

– Nadmierna agresywność wobec otoczenia (np. agresja fizyczna, dokuczanie innym, przezywanie).

– Niepowodzenia i trudności szkolne.

– Potrzeba oceny gotowości szkolnej.

– Trudności wychowawcze – czyli wszelkie zachowania niezgodne z normami życia społecznego, np. ignorowanie poleceń i wymagań, wagarowanie, kradzieże, ale co ważne także nieśmiałość, bierność czy całkowite wycofanie.

– Kryzysy w relacjach rodzic-dziecko.

– Trudności emocjonalne – gdy pojawia się problem z wyrażaniem swoich uczuć we właściwy sposób lub rozumieniem emocji, a także gdy występują zaburzenia nastroju, dopada nas apatia, przygnębienie, depresja.

– Problemy okresu dojrzewania (kryzysy tożsamości, kształtowanie się własnej odrębności).

– Trudności w kontaktach interpersonalnych, problemy w komunikowaniu się w sposób otwarty ze swoim otoczeniem, a także wynikające z tego różnego rodzaju nieporozumienia i konflikty, jak np. nieporozumienia w związku lub brak umiejętności tworzenia prawidłowych relacji społecznych.

– Zaburzenia nerwicowe i pojawiające się różnego rodzaju lęki.

– Funkcjonowanie w warunkach stresu.